Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

Wspierają nas

Reni Jusis, Ambasadorka kampanii „TworzyMY atmosferę”

Zdjęcie Reni Jusis

Wokalistka, autorka tekstów i muzyki, prekursorka muzyki klubowej w Polsce, laureatka 5 Fryderyków, artystka nieustannie poszukująca. Ma na swoim koncie 6 płyt, które przyniosły wiele przebojowych singli.

Reni Jusis od wielu lat angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska i propaguje zdrowy styl życia. Czynnie wspiera akcje na rzecz ochrony środowiska przed szkodliwymi związkami chemicznymi oraz powstrzymaniem zmian klimatycznych. Jest też autorką „Poradnika dla zielonych rodziców” oraz autorskiego portalu poświęconego macierzyństwu w zgodzie z naturą.

Teraz artystka zaangażowała się w działania na rzecz uświadomienia Polakom znaczenia ich indywidualnych wyborów dla jakości powietrza, którym oddychamy.

– Jestem przekonana, że każdy z nas ma realny wpływ na jakość powietrza w miejscu swojego zamieszkania. Po drugie, jestem mamą i bardzo ważne jest dla mnie powietrze, którym oddychają moje dzieci – tłumaczy piosenkarka.

Treść filmu Ukryj treść filmu

Reni Jusis, Ambasadorka kampanii „TworzyMY atmosferę”

Zgodziłam się przyjąć tytuł ambasadorki akcji „Tworzymy atmosferę”, ponieważ jestem przekonana, że każdy z nas ma realny wpływ na jakość powietrza w miejscu swojego zamieszkania. Jestem mamą i bardzo ważne jest dla mnie powietrze, którym oddychają nasze dzieci.

Muszę przyznać, że dużo nauczyłam się podczas przygotowań do kampanii. Byłam przekonana, że to głównie przemysł odpowiada za zanieczyszczenie powietrza. Jak się okazuje, według badań, aż 80% zanieczyszczeń pochodzi z tego w jaki sposób ogrzewamy nasze mieszkanie, lub czym palimy w piecach. Jest to dowód na to, że każdego dnia podejmujemy wybory, które mają wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Zachęcam wszystkich, aby dołączyli się do akcji „Tworzymy atmosferę”. Swoimi działaniami każdego dnia możemy wpływać na jakość powietrza w naszym miejscu zamieszkania.

 

Krzysztof Hołowczyc

Zdjęcie Krzysztofa Hołowczyca

– Ekojazda to hasło, które kojarzy nam się z czymś smutnym i monotonnym. Nic bardziej mylnego – można jeździć ekologicznie z pełną dynamiką, z pomysłem i radością – przekonuje rajdowiec.

Jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych polskich kierowców rajdowych.

Krzysztof Hołowczyc łączy zamiłowania sportowe z rozwiniętą na szeroką skalę działalnością społeczną. Zaowocowała ona w 2004 r. powstaniem Fundacji „Kierowca Bezpieczny”. Główny cel Fundacji, której Hołowczyc jest założycielem, to poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Do najważniejszych osiągnięć Fundacji można zaliczyć przeprowadzenie kilkunastu akcji na rzecz bezpieczeństwa drogowego, m.in. akcje „Z uśmiechem do Europy”, „Bezpieczny przejazd zależy także od Ciebie”, „Trzeźwo myślę – trzeźwo jeżdżę”.

W ramach kampanii społecznej „TworzyMY atmosferę” Krzysztof Hołowczyc przygotował i poprowadził warsztat dla dziennikarzy na temat ekologicznej jazdy.

Treść filmu Ukryj treść filmu

Krzysztof Hołowczyc o ekologicznej jeździe

Ekojazda. Hasło, które kojarzy nam się z czymś smutnym, monotonnym, często nudnym. Nic bardziej mylnego! Można jeździć ekologicznie z pełną dynamiką, pomysłem i radością.

Ekojazda, to myślenie o innych kierowcach, wykorzystanie energii samochodu, mądre hamowanie, płynna jazda. Sposób w jakim posługujemy się swoim samochodem może radykalnie zmieniać ilość spalin, które wydobywają się z naszego auta. Posługując się tak dużą ilością samochodów, w mieście i poza nim, możemy wpływać na to, aby powietrze było czystsze.

 

dr n. med. Wojciech Feleszko

Zdjęcie doktora nauk medycznych Wojciecha Feleszko

– Jako lekarz obserwuje pewien dysonans pomiędzy tym, co ludzie myślą a tym co robią. Większość z nas wie, że zanieczyszczenie powietrza jest czymś złym. Z drugiej strony jeśli dochodzi do dyskusji o ograniczeniu w tej sferze, to szalenie trudno jest się nam do tego zmobilizować – tłumaczy dr Feleszko.

Specjalista chorób dziecięcych i immunologii klinicznej.

Od kilkunastu lat zajmuje się naukowo i klinicznie immunologią, zwłaszcza zjawiskami związanymi z odpornością dzieci. W praktyce lekarskiej koncentruje się na nawracających infekcjach u dzieci, dzieciach z częstymi zapaleniami oskrzeli, dzieciach ze stanami gorączkowym o nieznanej przyczynie, dzieciach ze zmianami skórnymi o nieznanym pochodzeniu.

Treść filmu Ukryj treść filmu

Dr Wojciech Feleszko o wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci

Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, z punktu widzenia lekarza, obserwuję pewien dysonans pomiędzy tym, co ludzie myślą, a co robią. Z jednej strony, większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zanieczyszczenie powietrza – różnymi substancjami - pyłami wydostającymi się z kominów, spalinami, dymem papierosowym, jest czymś złym. Z drugiej strony, kiedy nadchodzi czas do dyskusji o ograniczeniach w tej sferze, to szalenie trudno jest nam się zmobilizować.

Świadomość tego, że zanieczyszczenie powietrza jest czymś złym jest stosunkowo powszechna. Jednak, mało kto zdaje sobie sprawę z tego w jakich obszarach jest to najgroźniejsze. Tym obszarem jest głównie układ oddechowy człowieka, a dzieci są grupą szczególnie narażoną na szkodliwe działanie pyłów. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że ich układ oddechowy nie jest jeszcze dojrzały, drogi oddechowe są krótkie, a mechanizmy filtrujące niedoskonałe. Pierwszym skutkiem zanieczyszczenia powietrza, które jest obserwowane u dzieci jest wzrost zachorowalności na choroby alergiczne i astmę.

Trzeba pamiętać, że szkodliwe czynniki w powietrzu oddziałują nie tylko w krótkim okresie, ale przez wiele lat. Efekt skutków zanieczyszczeń może się odkładać, a w wieku późniejszym prowadzić do dwóch poważnych chorób: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i raka płuca.

 

Michał Olszewski

„Smog jest czymś czego nie widać, ale czymś co odczuwamy każdej jesieni i każdej zimy, w dużych miastach, w małych miastach i w wioskach. Wszędzie tam koszty opieki medycznej, koszty leczenia dzieci chorych na astmę, na alergię, zapalenia płuc, na choroby związane z układem oddechowym są niezwykle istotne. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko aby jakość powietrza w Polsce w najbliższych latach zdecydowanie i radykalnie się poprawiła.”

Reporter, pisarz i ekolog. Redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży pt. „Najlepsze buty na świecie”. Pisze głównie o polskiej przestrzeni, ekologii i przemianach społecznych po 1989 roku. 

Treść filmu Ukryj treść filmu

Michał Olszewski o kosztach zanieczyszczenia powietrza

Gazeta Wyborcza od kilku lat towarzyszy i sekunduje poczynaniom aktywistów, którzy wzięli sobie za cel poprawienie jakości Polskiego powietrza. Powietrza, którego jakość jest fatalna.

Mamy w Polsce miasta, gdzie stężenie smogu jest tak wysokie, że można porównywać je ze stężeniami w Pekinie. Dlaczego dbanie o świeże powietrze jest takie istotne? Dlaczego nie jest to fanaberia kilku osób oszalałych na punkcie stężenia PM 2,5, czy PM 10? Ano dlatego, że smog jest zjawiskiem niesłychanie kosztownym, za które płacimy chociażby w rachunkach za leki, czy w zwolnieniach lekarskich.

Smog jest czymś, czego nie widać, ale co odczuwamy każdej jesieni i  zimy, w dużych i małych miastach, oraz w wioskach gdzie pali się paliwem bardzo złej jakości. W tych miejscach koszty opieki medycznej, w tym koszty leczenia dzieci chorych np. na astmę, alergię, zapalenie płuc lub choroby związane z układem oddechowym są niezwykle istotne. Dlatego, powinniśmy zrobić wszystko, aby jakość powietrza w Polsce w najbliższych latach zdecydowanie i radykalnie się poprawiła.

 

Andrzej Bargiel

„Jestem sportowcem, wspinam się, zjeżdżam z ośmiotysięczników na nartach i doskonale wiem jak to jest, kiedy brakuje tchu. Dlatego uważam, że musimy uświadomić sobie, że zanieczyszczenie powietrza to globalny problem i dotyczy każdego z nas. Namawiam wszystkich: dbajmy o czystość naszego powietrza, każdy z nas może zrobić bardzo dużo w tej kwestii.”

Himalaista, trzykrotny Mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim. W 2010 roku ustanowił niepobity dotąd rekord w biegu na Elbrus (najwyższy szczyt Kaukazu). W 2015 r. jako pierwszy zjechał na nartach z ośmiotysięcznika Broad Peak. Jest pomysłodawcą projektu Hic Sunt Leones, który ma na celu zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi oraz udowodnienie, że narciarstwo możliwe jest nawet na dachu świata. 

Treść filmu Ukryj treść filmu

Andrzej Bargiel wie co to znaczy, gdy nie ma czym oddychać

Jestem sportowcem, wspinam się, zjeżdżam z ośmiotysięczników na nartach i doskonale wiem jak to jest kiedy brakuje mi tchu. Chcę mieć świadomość, że kiedy wracam do domu to odpoczywam i mogę być zdrowy oraz, że kiedyś moje dzieci nie będą miały problemów z nowotworami i różnymi schorzeniami, które generuje nieczyste powietrze.

Musimy wspólnie uświadomić sobie, że jest to globalny problem i dotyczy każdego z nas. To nie jest sprawa odległa, musimy po prostu starać się z tym walczyć. Namawiam wszystkich, dbajmy o nasze czyste powietrze. Myślę, że każdy z nas może zrobić bardzo dużo w tej kwestii.

 

Krzysztof Łoniewski

„Mieszkam w domu w Kampinosie i czasami niepokoi mnie to, gdy widzę i przede wszystkim czuję, czym mieszkańcy niektórych domów ogrzewają swoje mieszkania. Drodzy Państwo pamiętajmy o tym, że powietrze jest nam potrzebne, niezbędne do życia. Powietrze, które jest czyste, a nie zanieczyszczone.”

Dziennikarz redakcji sportowej radiowej Trójki, przygotowuje oraz prowadzi „Trzecią stronę medalu” oraz „Sport w Trójce”. Od czerwca 2010 r. prowadzi audycję „Biegam, bo lubię”, w której zaraża słuchaczy swoją miłością do biegania. 

Treść filmu Ukryj treść filmu

Krzysztof Łoniewski chce wdychać czyste powietrze

Nazywam się Krzysztof Łoniewski, jestem dziennikarzem redakcji sportowej Radiowej Trójki, prowadzę też program o bieganiu pod nazwą „Biegam, bo lubię”. Jak sama nazwa wskazuje, bardzo lubimy biegać.

Bardzo często biegamy na warszawskiej Agrykoli. Bardzo byśmy chcieli, żebyśmy mogli biegać zawsze w czystym powietrzu. Na razie jest ono naprawdę dobre, ale jeżeli byłoby zanieczyszczone, to bieganie straciłoby swoją przyjemność.

Mieszkam w domu w Kampinosie i czasami niepokoi mnie gdy widzę, a przede wszystkim czuję, czym niektórzy mieszkańcy ogrzewają swoje domy. Jest to naprawdę niepokojące. Drodzy Państwo, pamiętajmy o tym, że powietrze jest nam niezbędnie do życia. Powietrze, które jest czyste, a nie zanieczyszczone.

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej