Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

O projekcie

CZY WIESZ, ŻE…

…PONAD 40 TYSIĘCY OSÓB CO ROKU UMIERA NA CHOROBY WYWOŁANE ZŁYM STANEM POWIETRZA? TO WIĘCEJ OFIAR NIŻ W WYPADKACH DROGOWYCH!

Atmosfera – chociaż jej nie widać – jest dobrem, z którego korzystamy przez cały czas. Z każdym oddechem pobieramy z niej życiodajny tlen. Warto więc uświadomić sobie, jak ważny jest stan powietrza. Od tego, czy jest czyste, zależy nasze zdrowie! Na stronie ogólnopolskiej akcji ochrony powietrza, zainicjowanej przez Ministerstwo Środowiska, znajdziesz wiele faktów, ciekawostek i porad na temat tego, co Ty możesz zrobić, żeby chronić atmosferę oraz zdrowie swoje i najbliższych.
Bo to my – wszyscy razem – TWORZYMY ATMOSFERĘ!

Infografika przedstawiająca procentowy udział ogrzewania domów, pojazdów i przemysłu w zanieczyszczeniu powietrza.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie przemysł najbardziej zatruwa powietrze. Rygorystyczne przepisy, 
a także nowoczesne metody produkcji i zaawansowane filtry sprawiają, że udział fabryk w toksycznych zanieczyszczeniach powietrza to tylko 2%.

To my, paląc w przestarzałych piecach, używając opału złej jakości i śmieci do ogrzewania domu oraz korzystając z samochodów, każdego dnia produkujemy szkodliwe substancje, które są przyczyną raka płuca i innych chorób przewlekłych. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie toksyny powstałe w wyniku spalania odpadów (np. foliowych opakowań czy plastikowych butelek i innych tworzyw sztucznych) w domowym piecu lub pochodzące z samochodowych spalin trafiają do naszych płuc. Przeczytaj informacje na temat wpływu powietrza na zdrowie tutaj.

OD DZIAŁANIA KAŻDEGO Z NAS ZALEŻY, CZY POWIETRZE BĘDZIE CZYSTE, A MY I NASZE DZIECI ZDROWI.

WŁĄCZ SIĘ W TWORZENIE ATMOSFERY.

Nie wiesz od czego zacząć? Przejdź do zakładki w domu lub w podróży.

Pobierz ulotkę o kampanii i broszurkę dla Twojego dziecka.

 

Przepis na Dobrą Atmosferę

Weź leżaki, parasole, dodaj kącik do gier i zabaw dla dzieci, a po wymieszaniu dopraw jeszcze szczyptą unoszących się wokół baniek mydlanych i pozytywną muzykę. Nie zapomnij jednak o nadzieniu – czyli sytej i przystępniej podanej informacji o tym jak dbać o powietrze, żeby było czyste, a my zdrowi. To przepis na Strefę Dobrej Atmosfery, którą serwowaliśmy mieszkańcom Gliwic, Sosnowca, Sopotu, Poznania i Krakowa. 

czytaj więcej

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej